MultiPark är ett strategisk forskningsområde vid Lunds universitet. Här bedrivs tvärvetenskaplig forskning om neurodegenerativa sjukdomar som Parkinsons, Alzheimers, Huntingtons och ALS, hela vägen från molekyl till patient.
MultiPark anordnade nyligen två fototävlingar – #Neurovision och #ScienceSnap – där alla forskare i miljön fick delta. En extern jury bestående av Petra Francke, Nina Ransmyr och Maria Wendel från universitetets sektion för kommunikation utsåg sedan de vinnande bidragen.
I tävlingen #Neurovision tog forskarna bilder på hjärnan eller dess celler. Stort grattis till Alicja Krawczun-Rygmaczewska för vinnarbilden ”Hjärnan i en skål”. Juryns motivering löd:
”Motivet på bilden har en stark grafisk och tilltalande form där intensiva färger samspelar med en komplex textur. Bilden har ett djup som leder blicken in i den sfäriska figuren.Formen är sammanhållen, men samtidigt livlig och pulserande. Den tydliga avgränsningen mot den mörka bakgrunden förstärker motivets kraft och gör helheten både fokuserad och uttrycksfull.”
Tävlingen #ScienceSnap gick ut på att fånga bästa bilden från en forskares vardag. Grattis till Oksana Tymoshchuk som vann med följande motivering från juryn:
”Bilden förmedlar den delade glädjen över en kollegas framgångar. En rolig ögonblicksbild med mycket energi!"
Kom till MultiPark cafés vernissage #Neurovision den 3 mars och se alla bilderna från våra fototävlingar! Dessutom visas målningar som våra forskare skapat med hjärnan i fokus. Med avstamp i bilderna kommer några av våra forskare att berätta kort om forskningsprojekten bakom det vi ser.
Varmt välkomna till vår vernissage!
Säkra din plats på vernissagen idag!
Mer information om eventet och registrera dig för att besöka det här.
